Staré pohlednice mají neobyčejnou sílu zastavit čas – a v případně Kukleny to stojí za pokus…Na této stránce najdete několik desítek pohlednic, které jsem koupil na různých aukcích a z nichž vyplývá, jak krásnou a harmonickou čtvrtí Kukleny bývaly…
Galerie
Pohled na dnešní Pražskou třídu a základní školu (+ cukrovar)
Celkový pohled na Kukleny přibližně z roku 1910
Kostel sv. Anny v Kuklenách na pohlednici kolem roku 1900
Pražská třída na pohlednici z roku 1928
Kukleny – kostel sv. – na pohlednici z roku 1917
Obecná, dnes základní škola Kukleny na pohledu z roku 1902
Kombinovaná pohlednice z roku 1914
Pražská třída, kolem roku 1931
Výřez z pohledu zachycuje domy před dnešním Pekařstvím Bouček – cca 1910
Kukleny na starém pohledu z roku 1818
Výřez pohledu na ulici před dnešním Pekařstvím Bouček
Domy před dnešní ZŠ Kuklena, cca 1923
Pozdrav z Kuklen datovaný rokem 1898
Kukleny Pražská třída, patrně třicátá léta
Jeden z nejmalebnějších pohledů zachycuje živý ruch před kuklenskou školou
Shromáždění na křižovatce mezi Pražskou a Pardubickou třídou
Staré stavby kuklenské…
Pohled na různá zákoutí Kuklen
Kukleny v dvacátých letech.
Dnešní ulice Pražské na detailu pohledu zhruba z roku 1910.
Kukleny na pohlednici kolem roku 1910.
Do dnešních dní existující Pekárna Bouček, patrně třicátá nebo čtyřicátá léta
Pohled na starou školu z roku 1908
Vážený pane, dovolte mi, abych Vám poděkoval za tento dokument. Jsem rodilý Kukleňák a ač v Kuklenách nebydlím již nějakých 45 let, nikdy jsem se od nich příliš nevzdálil. K Vašemu dokumentu si dovolím několik informací: podíváte-li na fotografii označenou jako „Kukleny – náměstí – kostel sv. Anny“, uvidíte vpravo 4 budovy před kostelem. Pokud se pamatuji (jsem ročník 1954), tak v prvním domě počítáno zpět od kostela v 60. letech bydlela rodina Bajerových. Druhý dům bývala Hospoda „U Šrajbrů“. Pamatuji se, že za tímto domem býval sál, kde se o nedělích konala představení loutkového divadla, ve kterém účinkovali zdejší ochotníci. Později se z tohoto sálu stal sklad rakví.
Temný prostor na obrázku mezi 2. a 3. domem je ulička vedoucí kolem východní zdi hřbitova, které se od nepaměti říkalo Šrajbrovka“.
Další dům, bílý, už několik desetiletí slouží jako opravna pneumatik.
Pro mne je ale nejdůležitější dům č. 4. Pamatuji-li se dobře, v tomto domě bylo holičství/kadeřnictví vzniklé patrně koncem 2. sv. války, ve kterém svou živnost provozovali moji rodiče Josef a Josefa Macháčkovi. Ještě si matně vzpomínám na vchod do oficíny z dnešní Pražské ulice (pergola na zmíněné fotografii celkem odpovídá tomu, na co se pamatuji), který byl ovšem po zásahu komunistů zazděn, živnost byla ukončena a z bývalé oficíny se stala kuchyně našeho bytu, který jsem opustil po mém sňatku v r. 1973.
Doufám, že své badatelské činnosti nezanecháte a těším se na další informace o historii Kuklen.
S úctou, Josef Macháček.
Vážený pane Macháčku, díky moc za cenné informace! JR
Dobrý den, 11.11.2023 po 12,30 h. Bude pietní akt s vojenskou poctou. Mého nezvěstného, 100 let, pra předka vojína Františka Dymeše. U hřbitova v Kuklenach.
Maminka a ostatní předci Dymešovi, pochází z Kuklen. Bydleli někde vedle kožluhovny, kde i pracovali. Já tam pojedu na pietní akt, poprvé.
S pozdravem
Vodáková Alena
Já jsem také rodilý Kukleňák, jsem ročník 1929, velmi dobře jste zachytil naše Kukleny po všech stránkách, takže si stále oživuji své vzpomínky a rád jezdím do Kuklen, spojený návštěvou hřbitova, kde máme rodinnou hrobku. Můj otec byl dlouholetý pošťák. Pamatuji se i na živnost vaších rodičů. Škoda, že mezi námi není již Jarda Kryspín, který tradičně svolával Kukleňáky na Dušičky do restaurace u Růže. Teď už se jiný toho neujal.
Dobrý den, při pohledu do galerie vám musím dát za pravdu, jak krásnou a harmonickou čtvrtí Kukleny bývaly…, zároveň jako sběratel hradeckých pohlednic trochu zalitovat, že mnohé ve sbírce nemám.
Dekuji za krasne vzpominky na me rodné místo jsem nesmírně hrdý ze jsem rodily kuklenak