V Kuklenách by mohla vzniknout první uhlíkově neutrální lokalita v ČR

V Kuklách vznikne mezi Labským náhonem a Olympií osm bytových domů, u nichž se developer bude snažit dosáhnout futuristický cíl:  uhlíkovou neutralitu. Pokud by se to podařilo, šlo by o první lokalitu svého druhu v ČR.

Celkem chce společnost NOHO, které stojí i za bytovými projekty Cihlovka 1 a 2 na Pražské třídě, vybudovat zhruba 150 bytů – v lokalitě bývalých skladů mezi Labským náhonem a hřištěm Olympia.

Níže publikuji text tiskové zprávy vydanou developerskou společností.

Hradecký developer NOHO cílí na vytvoření první uhlíkově neutrální lokality v Česku. Pomůže i spolupráce se špičkovými univerzitami

Hradec Králové, 21. března 2023 – Expert na udržitelnou výstavbu, královohradecký developer NOHO, cílí na vybudování první uhlíkově neutrální lokality v Česku. Ambiciózní plán zahrnuje stavbu pasivních bytových domů pod názvem Sousedství v hradecké čtvrti Kukleny, a to včetně revitalizace přilehlého okolí. V dosažení toto cíle má pomoci i spolupráce s ČVUT a dalšími evropskými univerzitami.

Kukleny Projekt Sousedství
Celkový pohled na chystaný projekt Sousedství v Kuklenách. Zdroj: NOHO

Ze zanedbaného brownfieldu po příjemné místo k žití

Projekt Sousedství čítající dohromady 150 bytů je zasazen do areálu bývalé koželužny v královehradecké čtvrti Kukleny. NOHO od začátku svůj postup úzce koordinuje se zastupitelstvem, protože samotný projekt zahrnuje kromě bytové výstavy i revitalizaci celé čtvrti – včetně realizace účinných protipovodňových opatření.

„Chceme celému místu vdechnout nový život. Revitalizace Kuklen by měla například zahrnovat i stavbu školky či domova důchodců. Navíc bychom rádi, aby změny probíhaly po vzoru participativního plánování s účastí místních obyvatel,“ řekl Tomáš Vrbický, zakladatel firmy NOHO, která mimo jiné nyní staví první pasivní bytový dům v Hradci Králové v rámci druhé etapy projektu Cihlovka. Developer například také usiluje o zapojení komunity do vytvoření provizorního náměstí, kde by mohl vzniknout fungující veřejný prostor pro trávení volného času.

První uhlíkově neutrální lokalita v Česku

Sousedství je nyní ve fázi schvalování stavebního povolení. Celý projekt je navržen v pasivním standardu, součástí bude fotovoltaika, zelená střecha, tepelná rekuperace, stínění nebo tepelná čerpadla. Pokud vše půjde podle plánu, první obyvatelé se do nových bytů nastěhují za tři roky. Bytové jednotky budou rozmístěny do osmi samostatně stojících domů po zhruba 20 bytech. Podle developera je to ideální velikost pro vznik fungující sousedské komunity, která často v masivních bytových domech chybí.

Právě záměr vytvořit energetickou komunitu, v rámci, které budou obyvatelé společně hospodařit s energetickými zdroji činí projekt unikátním. Prostředníkem jim k tomu bude sdílená aplikace s indikátory aktuálního stavu energie a jejího využívání jednotlivými bytovými jednotkami. Cílem, ač ambiciózním, je vybudovat skutečně provozně uhlíkově neutrální lokalitu.

Projekt Sousedství bude podporovat komunitu nejen v případě sdílení energetických zdrojů. V plánu například je, že obyvatelé budou mít k dispozici sdílené auto. Dále budou v areálu celého komplexu ponechány prostory pro komunitní aktivity. Na budoucích obyvatelích zůstane rozhodnutí, jak se prostory rozhodnou využít. „Může to být například společenská místnost, dílna, či komunitní kuchyň. Chceme ale, aby si o tom obyvatelé rozhodli sami, tak, jak to bude vyhovovat jejich potřebám,“ doplňuje Vrbický.

Kukleny Projekt Sousedství
Jedna z vizualizací projektu. Zdroj: NOHO

Spolupráce se špičkovými výzkumnými organizacemi

Český developer se při plánování uhlíkově neutrální čtvrti spojil se špičkovými výzkumnými organizacemi na poli udržitelnosti. Ve spolupráci s ČVUT UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT) a dalšími dvěma evropskými univerzitami bude v dalším kroku vyvíjet demo pro sběr dat z inteligentních a energeticky nezávislých budov. Ta budou sloužit vývoji a pilotování digitálních nástrojů pro design a řízení celých uhlíkově neutrálních čtvrtí. S projektem také cílí na úspěch v evropském programu Horizont Evropa zaměřeného na výzkum a inovace.

„Ukazuje se, že cesta udržitelnosti, kterou jsme se rozhodli vydat při zakládání firmy se vyplácí a na trhu nemovitostí ji čeká velká budoucnost. V projektu Sousedství chceme hranice udržitelného stavebnictví a ekologického přístupu posunout ještě o laťku výše, tak jak se nám zatím dařilo s každým novým projektem,“ dodal Vrbický.

Pro kontext: NOHO je rodinná developerská firma z Hradce Králové stavějící na hodnotách udržitelnosti, šetrného rozvoje a inovací. V roce 2016 ji založil Tomáš Vrbický se svým otcem. Firma realizovala dohromady 100 bytových jednotek. Mezi nejznámější projekty patří Cihlovka 1 a Cihlovka 2 v královehradecké čtvrti Kukleny. V rámci Cihlovky 2 je nyní ve výstavbě první pasivní bytový dům v Hradci Králové. Na Cihlovku bude plynule navazovat aktuálně připravovaný projekt Sousedství zahrnující 150 bytových jednotek v pasivním standardu. Jedná se o přestavbu velkého brownfieldu.

Zdroj: Tisková zprávy společnosti NOHO

Galerie

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*